"Csak elbeszélésekből tudom, hogy háromévesen kaptam ki először. Apám egész nap fazakalt, és tíz nagy fazakat csinált. Ezeket a fazakakat árnyékba kellett állítani. Széles fenyőfa deszkákon száradtak a korsók, s én ujjal mindegyiket kilyukasztottam. Egynapi munkát tönkretettem egy ujjal. Nem kaptam volna ki, de akkor született Antal öcsém, s általában az volt mifelénk a módi, hogy fiúgyermeket addig nem lehet bántani, míg nincs más utód. Én voltam az első fiúgyermek, aki megmaradtam, addig óvtak. De akkor megvolt a pótlás, s a nevelés elkezdődött..."
A fenti visszaemlékezés később sokszorosan is szenvedő alanya nem más, mint Páll Lajos költő, festőművész és fazekasmester, aki április 2-án lesz 70 esztendős. A történetet pedig abból a nyomdát elhagyni készülő könyvből mazsoláztam ki, mely a tervek szerint a születésnapon, a Pallas-Akadémia Könyvkiadó 450. köteteként kerül bemutatásra Csíkszeredában, a kiadó 15 éves születésnapi ünnepségén.
Születésnapot születésnappal ünnepelni, az ünnepet pedig munkával megtisztelni - ez a mindenkor és bármerre értelmes gyakorlat sosem volt idegen a Tőzsér József által alapított és irányított kiadótól és könyvkereskedéstől.
A sajtóban már beharangozott és előrendelhető díszkiadványnak több szerzője és bábája is van, segítségükkel, vallomásaikkal villantjuk föl a vállalkozás egyediségét és kiemelkedő fontosságát.
*
- A mi sorozataink, hiszen több is létezik és él, szinte menet közben születtek. Amikor a mai, alapsorozatunknak számító Bibliotheca Transsylvanica indult, az első 10 könyv még nem viselte a sorozatcímet, csak a külsejük volt hasonló, meg a profiljuk, s egyszer Veress Dánielnél üldögélve Sepsiszentgyörgyön, azt találta mondani, hogy ezek a könyvek bizony egy családból valók, az erdélyi tudományosság és történetiség kérdéskörében gyökereznek, s adjunk nekik egy közös nevet. Igaza volt, s fel is hatalmaztuk, hogy ha ezt olyan okosan megállapította, akkor találja is ki a nevet. Ez lett belőle... Igaz, manapság mondogatják innen meg onnan, hogy a külalakját ideje volna némileg piacosítani, a puritán, túl egyszerű külsőt a képi ábrázolással is vonzóbbá tenni. De amikor tizenöt évvel ezelőtt indultunk, behatároltak a szűkös anyagi lehetőségek, s úgy láttuk, hogy ezek olyan alapmunkák, amiket mindenekelőtt a tartalmáért keresnek és vásárolnak az olvasók. Köt a sorozatjelleg, hiszen az 57. könyvcímen is túl vagyunk, és számos szerző már csakis ebben a sorozatban kívánja a munkáját megjelentetni.
- Ötven verset – a jóbarát Gálfalvi György válogatásában és ajánlásával - és ugyanennyi színes festményt, s további húsz grafikát tartalmaz majd a Páll Lajos életútját bemutató könyv, amelyben először mondja el prózában szűk terű, mégis változatos-viszontagságos életét a könyv főszereplője. Megismerhetünk egy fazekas családot, és a falut, amely őt fölnevelte, a kort, mellyel megküzdött, s melyet képben, versben megformált. Megismerhetjük a kortársakat, festőket, költőket. Páll Lajos jóízű mesélő kedvvel beszél róluk, a barátokról, akikkel együtt festette Korond utcáit, s akikkel együtt lépett fel – míg lehetett – az irodalom színpadaira. A bandázások utáni egyedüllét égető kemencéje maradandó verseket, festményeket termett, s a kényszer-lakhelyként kijelölt szülőföld is kezdi végre megérteni, értékén becsülni Páll Lajos fecskefarkú-művészetét. Erről is – a költő-festő és a szülőföld kapcsolatáról – szól majd szándéka szerint ez a kerek évfordulóra elkészülő, a magyarországi ORTT támogatásával és a tizenötödik születésnapját ünneplő Pallas–Akadémia Kiadó gondozásában megjelenő könyv.
- Hogy miért a Pallas? Régóta és viszonylag nagy gyakorisággal járom az erdélyi utakat, s ugyancsak sűrűn fordulok meg könyvesboltokban is. Otthon és itthon egyaránt. A tartós értékeket keresve nem volt nehéz észrevennem a Pallas-Akadémia Kiadó igényes könyveit, köztük Páll Lajos munkáit. A Korondon élő és alkotó költő-festő tucatnyi megjelent kötete közül nyolcat ez az egyre rangosodó kiadó jelentette meg. S mivel nem csak munkatársi, de több évtizedes baráti kapcsolat is egybefűz bennünket, beszélgetésünk végén természetesen megkérdeztem az Illetékest is: melyik kiadó jelentesse meg ezt a jubileumi könyvet? Mint harminc év alatt általában, most sem volt vita közöttünk.
- Nagy élmény volt az album tervezése, ráadásul érzelmileg is sokkal inkább elkötelezett az a tény, hogy egy élő alkotóval ilyen közvetlen munkatársi viszonyba kerülhettem. Amúgy is rendkívül tisztelem és becsülöm Páll Lajost mint embert és művészt, korábban is volt már egy közös munkánk, s az igen nagy élményem: hogy a Partraszállás c. kötetét nekem egy az egyben lediktálta! Váratlanul beállított hozzám, s azt mondta, sürgősen kell csináljunk egy kéziratot. Jó, mondtam, hát akkor majd begépeljük, ha leírta, vagy ha itt van nála. Nem, azt mondja, egyből gépeljed be, mert én tudom őket. Leültünk két délutánon, s az egész verseskötet anyagát lediktálta nekem, de úgy, hogy közben csak én tévedtem, ő nem...
- A Páll-kötet bemutatója és a köréje szervezett események csak egyik momentumát jelentik a kiadói ünnepségsorozatnak. Április első napjaiban a kiadónál közölt írók, költők részvételével rendezünk találkozót Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, majd Marosvásárhelyen. A Pallas-Akadémia 15 éves fennállásának égisze alatt ugyanakkor egész évben bel- és külföldi találkozókon keressük a gyümölcsöző és a kölcsönösen hasznos kapcsolatot már létező és potenciális olvasóinkkal.
„Ti óvtatok meg, társak, elégiák" c. készülő albumból
Szárazvillámlás
Fülledt szürkületkor
megnémult villámok,
halott ősök ragadnak el
járni panasztáncot.
Nagyapámért, nagyanyámért,
Kontyon koppant fakanálért,
Lányért, földért, Szűzanyáért,
Hulló kőért, szép halálért.
Nekem nincs menekvés,
Törvénytartó népem
ajkán én már ki nem mondott
káromkodás lettem.
1959. januárban
Árnyékukat cipelik a tárgyak,
vergődik a fény a falakon,
társam hörög, vérrel fűtött mozdony,
bomlott tüdő sípját hallgatom.
Mielőtt az űrbe lendül lelke,
teste, mint a húr, még feszül,
s reggelre a lámpa szalma-fénye,
ajkain majd hűvös zöldre hűl.
Lassú tűzön...
Lassú tűzön égetik a fazakat,
aki bírja, akármeddig mocskolhat,
úgyis este, ha a csendet nem állom...
kit keresnék, soha meg nem találom.
Azt mondják, hogy megvénültem hiába,
születésem az anyám is megbánta,
jót kacagok, hát erre mást mit mondjak?
- lassú tűzön égetik a fazakat.
Nincs nekem már semmi bajom senkivel,
az Isten is azt szereti, akit ver,
ez a világ úgy lett könnyű, ahogy él,
méregkútból feledni ne merítsél.
(Megjelent az Új Magyar Szó Színkép mellékletében 2008 májusában)
Páll Lajos: Önarckép
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése