2010. március 28., vasárnap

"Befordultam a konyhába..." (8)


g) Egytálételek

Időnként ilyeneket is iktathatunk a napi menünkbe, mert időt és energiát takarít meg vele az ember. Többféle változatban készíthetők, ez biztosítja sosem csökkenő népszerűségüket.

• Paprikás burgonya. — Ötféle változatát ismertetjük.

1. Két fej apróra vágott (vörös)hagymát 4 dkg zsiradékban jól megfonnyasztunk, meghintjük egy kávéskanál pirospaprikával, elkeverjük s azonnal öntünk rá 1/2 dl vizet. Lefödve pároljuk a hagymát, míg zsírjára nem sül. Ekkor beleteszünk 80 dkg hámozott és karikákra vágott burgonyát, átforgatjuk a hagymás zsiradékban (idényben egy kicsumázott paprikát is teszünk bele). Felöntjük annyi vízzel, amennyi majdnem ellepi, egy kávéskanálnyi sót keverünk belé, s fedő alatt, kis lángon puhára pároljuk.

2. Újburgonyából: a megfőtt burgonyába 2 dl tejfölt is keverhetünk s még egyszer felforraljuk.

3. A feleresztett paprikás burgonyába tehetünk egész, illetve felvágott virsli- vagy kolbászdarabokat. A felvágott virslit, kolbászt előzőleg kissé megforgatjuk egy kevés forró olajban.

4. Főzhetünk belé apró galuskát. Ilyenkor hagyjuk bővebb lére, s ebbe főzzük a csak tojásból s lisztből készült apró galuskákat.

5. Tarhonyával is jó a paprikás. A tarhonyát előbb kevés zsiradékon pirítsuk rózsaszínűre, majd keverjük a féligkész burgonyába, amelyen annyi lé legyen, hogy 1 ujjnyival ellepje a hozzávalókat. Ha felforrj, fedő alatt kis lángon készre pároljuk.

A paprikás burgonyához jól megy a savanyúság, saláta (pl. köménymagos, nyers káposztasaláta, cékla stb.)

• Rakott burgonya. — Ez is variálható.

1. 1 kg burgonyát héjában megfőzünk, hámozzuk, karikákra vágjuk. Egy lábost (tűzálló tálat) kikenünk zsiradékkal, megszórjuk morzsával, lerakunk egy sor burgonyakarikát, sózzuk és teszünk rá 2 felkarikázott kemény tojást. Meglocsoljuk egy kevés tejjel (tejföllel), megsózzuk és ismét krumplikarikák következnek. Erre egy sor kolbászkarikát rakunk (de maradhatunk csak a tojásnál is), meglocsoljuk, végül befedjük a maradék burgonyával, megsózzuk, meglocsoljuk, majd 2—3 kanál olajat is öntünk rá. A sütőben rózsaszínűre sütjük.

2. Rétegezhetjük a krumplit darált hússal. 30 dkg darált húst 1 fej apróra vágott (vörös)hagymával, sóval, törött borssal ízesítve — esetleg kevés vizet öntve alá — puhára pároljuk, zsírjára sütjük. Ha langyosra hűlt, elkeverjük 1 egész tojással és 2 evőkanál tejföllel. A burgonyát ezzel rétegezzük, minden réteget meglocsolva (lásd fennebb).

3. Készülhet sajtos Öntettel úgy, hogy a főtt burgonyakarikákat kemény tojással rétegezzük és az alábbi öntetet öntjük rá: 2 tojássárgáját simára keverünk 1 evőkanál liszttel, 1 dl tejjel, 2 dl tejföllel, 10 dkg reszelt sajttal és egy késhegynyi sóval. Sütési ideje forró sütőben 12—15 perc.

4. Rétegezhetünk továbbá darált sonkával, füstölt lábszár húsával, tojáshabbal lazított májaskonzervvel, maradék pörkölt őrölt húsával. Vigyázzunk, hogy a rakott burgonya ne legyen száraz, tehát elég zsiradékot tegyünk rá.
Salátafélék illenek hozzá.

A rakott krumplihoz hasonlóan készíthetünk káposztából, rizsből, főtt száraztésztából hasonló kombinációkat.

• Lecsó. — Két fej karikára vágott (vörös)hagymát 1 evőkanál zsiradékban halványra pirítunk, beleteszünk 50 dkg meghámozott, eltördelt paradicsomot, s addig sütjük, míg a hagyma a paradicsommal szét nem főtt, illetve zsírjára sült. Ekkor hozzáadunk 1 kg kicsumázott és karikára vágott zöldpaprikát, megsózzuk s addig pároljuk,' míg az is puha. A kész lecsónak rövid, zsíros leve legyen. Ha sok benne a paradicsom, savanyú, vízízű lesz.
Virslivel, kolbászdarabokkal is főzhetjük; a virslit a kész lecsóba főzzük bele s néhány percig együtt for-rósítjuk, amíg a darabkák átmelegednek.

Kolbász esetén előbb a darabokat tesszük a hagymás zsiradékba, majd csak utána a paradicsomot és a paprikát.

Rizses lecsót készíthetünk, ha a lemosott, forrázott és szűrt rizst (személyenként 2—3 evőkanálnyit) a lecsóba keverjük, mielőtt a paprika-paradicsom teljesen megpuhulna, de már levet eresztett. Fedő alatt pároljuk puhára. Ha a rizs felitta a nedvet, de még nem elég puha, néhány kanál vizet adunk hozzá, ételízesítővel. Tarhonyával hasonló az eljárás, de előtte a tarhonyát pirítsuk sárgára zsiradékban.

• Vinettapuffancs. — 1 kg kemény húsú vinettát nyersen megreszelünk (pár csepp citrommal meghintjük, hogy ne barnuljon). Elkeverjük 5 tojássárgájával, 3 evőkanál liszttel, sóval, törött borssal, 1-—2 kanál morzsával, végül hozzáadjuk a felvert tojáshabot. Bő, forró olajban, olajos evőkanállal szaggatva nagy galuskákat sütünk belőle. Paradicsommártás illik hozzá.

h) Hideg ételek

• Sertéskocsonya. — Kb. 1 kg kocsonyahúst (fej, láb, farok, bőrke) jól megtisztítunk, perzselünk, kefével tisztára mossuk, lobogó vízzel leforrázzuk. Pár perc után a vizet leöntjük, újra megmossuk a húst és 2,5 1 hideg vízben főni tesszük. Ha felforrt, leszedjük a habján belerakunk egy kis fej (vörös)hagymát, két geJ rezd fokhagymát, kávéskanál sót, pár szem egész borsot, egy darabka cseresznyepaprikát, néhány szál megtisztított vegyeszöldséget. Addig főzzük, míg a csontról leválik a hús (kuktában kb. 1 óra). A húst kivesszük, kicsontozzuk. Levét lezsírozzuk, s szűrőre v. szitára tett ruhán átszűrjük. A húst tálkákban egyenletesen elosztjuk, a langyos kocsonyalevet ráöntjük. Hideg helyen néhány óra alatt dermed. Tálaláskor megszórhatjuk pirospaprikával, ecetes hagymát, esetleg mustárt adhatunk mellé.

• Szárnyasaprólékból is jó kocsonya készül. Az előbbihez hasonló a recept, azzal a különbséggel, hogy itt 20 dkg zöldséget teszünk a főni tett kocsonyánakvalóhoz. 2 1 vízben kb. 2 órán át kis lángon főzzük, hogy a leve kb. a felénél valamivel kevesebb legyen. A leszedett húsrészek mellé elrendezzük a főtt zöldségszeleteket, esetleg néhány karika főtt tojást, s a húslevet kanállal rámérjük. (Jól kocsonyásít a láb és a nyak, ebből többet is tehetünk hozzá!)

• Vinettapástétom. — 1 kg vinettát sütőben 15—20 percig sütünk, majd konyharuhába csavarva 10—15 percig állni hagyunk. Héját lehúzzuk, húsát fakéssel összevagdaljuk. A vinettát összekeverjük 3—4 evőkanál paradicsompürével, 2 reszelt kemény tojással és egy-egy szál főtt, reszelt sárgarépával, petrezselyemgyökérrel. Ízesítjük (só, bors, vágott kapor, reszelt hagyma). A jól elkevert masszát egy evőkanál zsiradékban, serpenyőben lepirítjuk. Ha zsírjára sült, tálba rakjuk, s kihűlve hűtőszekrénybe tesszük. Pirított kenyérrel tálaljuk.

• Szendvicsek. — Sok változatuk van. Az alap mindig kenyér — vagy péksütemény — szelet, amit megkenünk vajjal v. valamilyen vajas krémmel, s beborítjuk vagy csak díszítjük (sonkával, sajttal, hússzelettel, szardíniával stb.).

A vajat szaporíthatjuk is ilyenkor; egy tálban annyi tejet keverünk hozzá, amennyit felvesz (25 dkg-hoz kb. 2 dl). De a vajat ízesíteni, színezni is lehet. Ha egy-egy kanálka paradicsompürét vagy tojássárgáját dolgozunk bele, akkor színes vajat kapunk. A sajtot, tojást, sonkát szeletekben tesszük, de reszelve is hinthetjük a megkent kenyérre, s karikára vágott zöldségekkel (paprika, uborka, paradicsom) díszíthetjük.

• Sajtkrém, szendvicshez: a sajt súlyával azonos súlyú vajat melegítsünk meg egy edénykében, tegyük bele a sajtot, sót, pirospaprikát, darált köménymagot, borsot, főzzük fel. Ezzel kenjük meg a szendvicset. Ha megkeményszik, tegyük pár percre sütőbe.

• Melegszendvics (teához). — Egy-két napos kenyeret kisujjnyi vastagra felszelünk s a szeletekből levágjuk a héját, három-vagy négyszögeket formálunk. Egyik oldalukat tejbe mártjuk, s zsiradékkal kikent tepsibe rakjuk úgy, hogy a tejes rész legyen felül. Két-három gyengén sózott tojásfehérjéből nagyon kemény habot verünk, egy-egy evőkanálnyit a szeletek tetejére teszünk s meghintjük — egyiket reszelt sajttal, másikat darált sonkával, reszelt főtt tojással stb. — Meleg sütőben addig sütjük, míg a tojáshab kissé meg nem pirult. Frissen jó!

• Töltött paradicsom. — Érett, de kemény, közepes nagyságú gyümölcsöket töltünk. A sima tetejéből levágunk egy szeletkét, belülről kikaparjuk a magos részt (főzéskor felhasználhatjuk!) s különböző töltelékekkel púposán megtöltjük. Utána visszatesszük a „kalapját" és franciasaláta-alapra vagy salátalevelekre téve kihűtve tálaljuk.
Tölthetjük apróra vágott vagy darált sonkával, sült hússal, felvágottal, amit egy kanál tejföllel v. tartármártással keverünk el; majonézes zöldborsósalátával; szalonnás rántottával; vajjal, főtt tojássárgájával és reszelt fehérjével elkevert májpástétommal; szardíniakrémmel stb.

• Házi készítésű sajt. — Megmelegítünk 2 1 tejet, beleteszünk 1 kg tehéntúrót, egyet forraljuk, majd a tűzről lehúzzuk. Állni hagyjuk, szűrőn lecsepegtetjük. Egy nagyobb lábosban felolvasztunk 10 dkg vajat s beletesszük a túrót meg egy csapott kiskaná! sót. Mérsékelt tűzön, állandóan kevergetve forraljuk, s amikor már nyúlóssá vált, a tűzről levéve hozzáadunk 2 tojást. Belekeverünk 1 csapott kiskanál szódabikarbónát (ez felfújja), s kizsírozott lábasba öntjük. Ha kihűlt, deszkára borítva szeletelhetjük. Tehetünk bele ízesítésül tört fokhagymát v. borsot, esetleg tört köménymagot.

i) Tészták

A tészták készítéséhez lehetőleg fehér lisztet használunk. Jól kidolgozzuk őket, hogy könnyebbek legyenek, egyes masszákat kikeverünk, tojáshabbal, élesztővei vagy sütőporral lazítunk.

A főtt tésztákat vízben szoktuk kifőzni, alapanyaguk a gyúrt tészta, amit különféleképpen lehet variálni.

• Tegyünk egy tálba 50 dkg lisztet, egy mokkáskanál sót, 2 egész tojást és apránként annyi vizet, amennyi az egész összegyúrásához kell. Ha a tészta felvette az egész lisztet, addig gyúrjuk lisztezett deszkán, amíg teljesen sima nem lett, s sem a kezünkhöz, sem a deszkához nem ragad. Két részre osztjuk, a cipókat letakarva negyedóráig pihentetjük. Utána egyenletesen vékonyra, kerekre nyújtjuk, tiszta abroszra tesszük szikkadni, aztán feltekerjük a nyújtófára és hosszában elvágjuk. Majd a csíkokat még egyszer hosszában elvágjuk. Tetszés szerint laskát, kis és nagy kocka alakú tésztát vághatunk belőle, attól függően, mit akarunk készíteni.

Minden főtt tésztába, ha édesen is tálaljuk, kell a só.

A tészta bő vízben fő, leszűrés után nem kell leöblíteni, azonnal tegyük forró zsiradékba, illetve a recept szerint használjuk fel.

Főzéskor ne dobjuk az egész mennyiséget a fövő vízbe, csak markonként, s.ha a víz már fölvetette, akkor tegyük hozzá a következő adagot; különben lehűti a vizet, a tészta elázik, ragacsos lesz.

A főtt tésztát tálalhatjuk túróval-tejföllel (ez a csusza, ilyenkor pirított szalonnát is teszünk a tetejére), készíthetjük burgonyával (reszelt hagymát zsiradékban pirítunk, ebbe tesszük a főtt, felvágott burgonyát, paprikázzuk, sózzuk, majd összekeverjük a kifőtt tésztával), apróra vágott, sóval-cukorra! pirított káposztával, tejföllel elkevert darált sonkával v. pörkölttel (ez utóbbiak alját tálalás előtt kissé pirítsuk le), meghinthetjük darált cukros dióval, mákkal, tejfölös gombával, ízzel stb.

Néhány közkedvelt főtt tészta alapreceptje:

• Derelye. — Gyúrt tésztából készül, de valamivel puhábbra gyúrjuk, mint fentebb (több vizet adunk hozzá). Két cipóba osztva külön-külön kinyújtjuk. Az egyik levélre — egyenlő távolságra — lekvárból (túróból, ízesített darált húsból stb.) kis halmocskákat rakunk, a töltelék közti tésztát tojásfehérjével bekenjük, rátesszük a másik tésztalapot s a közöket lenyomkod-juk. Derelyemetszővel szép, egyenletes kockákra vágjuk, sós vízben kifőzzük, és zsiradékban pirított préz-libe forgatjuk. (A lekváros derelyét tálaláskor porcukrozzuk.)

• Nudli. — 1 kg burgonyát héjában megfőzünk, meghámozunk, melegen összetörünk. (Készíthetjük krumplipehelyből is; 25 dkg pehelyre kb. 2—3 dl forró vizet öntünk, s hagyjuk megázni, majd összegyúrjuk). Megsózzuk, teszünk bele egy evőkanál zsiradékot, 1 egész tojást s kb. 30 deka liszttel összedolgozzuk. Akkor jó, ha már nem ragad. Lisztezett nyújtódeszkán előbb tojásnyi darabokat vágunk a tésztából, ezekből ujjnyi rudakat sodrunk, a rudakat kb. 2—3 cm-es darabokra vágjuk s minden darabot a tenyerünk közt ki-sodrunk, lobogva fövő sós vízben kifőzzük, leszűrjük, s elvegyítjük zsírban pirított vagy olajban megforgatott prézlivel. Adhatunk hozzá valamilyen ízt, esetleg meghinthetjük diós v. mákos cukorral.

• Szilvás gombóc. — Nudlitésztából készül. Nagyobb rudakra formáljuk, ujjnyi darabokat vágunk le róla (valamivel nagyobb legyen, mint az ötlejes), s mindegyikre teszünk egy-egy szem szilvát, majd a tésztát rádolgozzuk. Lobogva fövő vízben kb. 5—10 percig főzzük, leszűrjük, pirított, zsiradékos zsemlemorzsába forgatjuk, porcukrozzuk. — Készíthetünk gombócot apróbb sárgabarackkal vagy kemény szilvalekvárral is.
Ugyanezt a burgonyás tésztát meglökhetjük párolt gombával, darált pörkölttel vagy sült hússal. A kifőtt gombócokat zsiradékba szedjük, maid reszelt sajttal hintjük meg fogyasztás előtt.

• Stíriai metélt. — 35 dkg túrót átpasszírozunk, összekeverjük fél dl tejföllel, 1 tojássárgájával, 2 dkg zsiradékkal, egy csipet sóval, egy evőkanál cukorral. A túró minőségétől függően 30—35 dkg liszttel összegyúrjuk nem túl kemény tésztává. Fél cm vastagra nyújtjuk, 1 cm széles metéltre vágjuk. Bő, gyengén sózott vízben kifőzzük, leöblítjük és a következő masszába forgatjuk: 2 dl tejfölt simára keverünk 2 tojássárgájával, 9 dkg cukorral, 3 dkg vajjal, I dkg liszttel, adunk hozzá egy marék mazsolát, .tojásfehérjékből vert kemény habot, reszelt citromhéjat. Tűzálló tálat (lábost) zsiradékkal kikenünk, morzsával beszórjuk, beleuntjuk a tésztát, s előmelegített sütőben, mérsékelt tűznél kisütjük.

• Palacsinta. — Gyorsan készíthető édesség, sok változata van. Sósán is készülhet, olyankor vacsorára önálló fogásként tálaljuk.

1 dl tejet elkeverünk 2 egész tojással, egy csipet sóval, 25 dkg liszttel, s ha teljesen sima, csomótlan, feleresztjük még 2 dl tejjel, esetleg szóda- (ásvány)vízzel, hogy se híg, se sűrű ne legyen, s jól összekeverjük (18—2(1 palacsintát nyerünk ebből).

A kisütött palacsintákat tölthetjük gyümölcsízzel; cukorral-tojássárgájával-mazsolával elkevert tehéntúróval; cukros darált dióval; tejjel leforrázott cukros darált mákkal; vanília-, csokoládé- vagy egyéb krémmel stb.
Az almás palacsinta tésztájába vékonyra szeletelt v. gyalult almát keverünk, vele sütjük ki. Vaníliás porcukorral hintjük meg.

Sonkás palacsintát is készíthetünk úgy, hogy az apróra vágott sonkát a tésztába keverjük. Tetejét tejföllel meglocsolva, tűzálló tálban átmelegítjük.

A káposztás palacsinta esetében a pirított káposztát vagy a tésztába keverjük, vagy a kisült palacsintákat töltjük meg vele.

Tölthetjük még a palacsintát darált pörkölt hússal, ekkor a pörkölt levébe tejfölt keverünk, ezzel locsoljuk meg a megtöltött palacsintákat, s a sütőben átforrósítjuk.

Különlegesség a zöld palacsinta, amelynek tésztája a belekevert pár kanál nyers parajpürétől kapja a színét. A kisütött palacsintákat tejfölös darált füstölt hússal v. rántottával töltjük, felcsavarjuk, átforrósítjuk és reszelt sajttal meghintve tálaljuk.

• Daramorzsa (smarni). — 2,5 dl darát (grízt) leöntünk 5 dl tejjel, belekeverünk 2 tojássárgáját, 3 evőkanál porcukrot, mokkáskanál sót, majd a tojásfehérjékből vert kemény habot, s 2—3 órán át állni hagyjuk. Egy vastag falú lábosban 2—3 evőkanál zsiradékot forrósítunk, beleöntjük a keveréket, s előbb a tűzhelyen, állandóan kevergetve, majd a sütőben, töbször megkeverve szép pirosra sütjük. Kanállal eldaraboljuk, vaníliás porcukorral meghintve tálaljuk. Hasonlóképpen készül a császármorzsa is, de dara helyett lisztből.

A sült tészták készülhetnek élesztővel és sütőporral (esetleg szódabikarbónával vagy szalakálival). Az élesztőt mindig langyos, gyengén cukrozott tejben, meleg helyen futtatjuk fel.

• Kovász. — Az élesztőt egy bögrébe tesszük, egy kávéskanál cukorral, s annyi langyos tejet öntünk rá, hogy félig legyen a bögre. Pár perc múlva 2 kanál lisztet keverünk bele, s lefedve langyos helyen hagyjuk, amíg a bögre karimájáig nem duzzad a kovász. Só ne érje, mert akkor nem kel meg!

Az élesztős tésztát meleg helyen kell keleszteni. A/ is megfelel, ha vizet melegítünk egy nagyobb edényben, majd lefedjük, a fedőre négyrét hajtott konyharuhát teszünk, erre állítjuk az edényt a dagasztott tésztával.

A kelt tésztát, linzert, piskótát enyhén melegített sütőben süssük, míg a vajas tésztákat erős, gyors lángon.

Vajjal készülő süteményeknél előbb a vajat (margarint) keverjük habosra, azután adjuk hozzá a cukrot és a tojást. Citromlevet csak a keverés végén tegyünk bele.

Ha omlós süteményt készítünk s a vaj (margarin) igen fagyos, kemény, langyosítsuk meg a lisztet (fő-zővíz fölé állítva az edényt), s mindjárt könnyebb lesz az eldolgozás.

Torta vagy piskóta sütésekor csak a tepsi alját szabad kizsiradékozni, különben a közepe felpúposodik sütés közben.
Ha mazsolát, cseresznyét, meggyet, más gyümölcsöt teszünk a tésztába, előbb forgassuk meg lisztben vagy olvasztott vajban, így nem süllyed le a tészta aljára.

• Kelt tészta készítése. — 2 dkg élesztőt 2 dl langyos tejbe morzsolunk, 2 kávéskanál cukrot teszünk bele, meleg helyen kelesztjük. 60 dkg lisztet egy tálba teszünk, adunk hozzá egy csipetnyi sót, 6 dkg cukrot, 6 dkg vajat v. zsírt (X dkg margarint), 2 tojássárgáját, a megkelt kovászt és még annyi langyos tejet, hogy a tészta se túl kemény, se túl lágy ne legyen. Jól kidolgozzuk, fakanállal verjük vagy kézzel dagasztjuk. Ha elválik a táltól, akkor már jó. A tálat konyharuhával lefedjük, langyos helyen 1 órát kelesztjük.

E tésztából készíthető fonott kalács, briós, bukta, ízes, mákos, diós vagy túrós tekercs. A fonott kalácshoz a tésztát 3 részre osztjuk, lisztezett deszkán hurka vastagságúra sodorjuk, majd a három ágat összefonjuk, a végét aláhajtjuk s vajjal kikent tepsiben a tetejét felvert tojással megkenjük. Mérsékelten meleg sütőben sütjük.

• Almás lepény. — 40 dkg lisztet elmorzsolunk 20 dkg vajjal (v. a, megfelelően átszámított margarinnal), adunk hozzá 4 evőkanál cukrot, 2 tojássárgáját, egy csipetnyi sót s annyi tejfelt (v. joghurtot), hogy jól gyúrható tésztánk' legyen. A tésztából két cipót formálunk, fél óráig pihentetjük. — A töltelék: 1 kg almát meghámozunk, megreszelünk, 5 dkg diót megdarálunk, 5 dkg mazsolát belekeverünk. — Az egyik cipót kisebb tepsi alakúra nyújtjuk, nyújtófára sodorva a tepsibe tesszük, megszórjuk a dióval, a kb. 15 dkg cukorral elkevert és kicsavart almával, befedjük a másik tésztalappal, megkenjük tojásfehérjével, középmeleg sütőben sütjük. Ha kihűlt, szeleteljük, porcukorral lehintjük. (A töltelék készíthető víz nélkül párolt almapéppel is, s lehet ízesíteni fahéjjal.)

Alma helyett a töltelék készíthető cseresznyéből, meggyből, sárgabarackból, szilvából, sütőtökből stb.

• Piskótatészta. — 6 tojásból 12 dkg porcukorral és 12 dkg liszttel készül. A tojásfehérjékből nagyon kemény habot verünk, egyenként és mindig elkeverve beleöntjük a tojássárgáját, a cukrot, majd tovább keverve, a lisztet. Kizsírozott, tiszttel meghintett tepsiben megsütjük. A megsült tésztát a tepsi oldalától késsel körülvágva elválasztjuk.

Olcsóbb a vizes piskóta. Négy tojássárgáját elkeverünk 21 dkg cukorral, 4 evőkanál vízzel és 17 dkg liszttel. Sokáig kell keverni, kézzel kb. félóráig, géppel 2—3 percig. Ha a tészta már könnyű, laza, óvatosan elvegyítjük a tojások fehérjéből vert kemény habbal. Kikent, lisztezett tepsiben sütjük. Krémmel vagy savanykás gyümölcsízzel tölthetjük. De készíthetjük idénygyümölcsökkel is (cseresznye, meggy, sárgabarack, szilva stb.). Mintegy 50 dkg gyümölcsöt kimagozunk, levét lecsurgatjuk, a gyümölcsöt lisztbe forgatjuk s a tepsibe öntött piskótatésztán egyenletesen elosztjuk. Együtt sütjük meg. Még melegen vaníliás porcukorral megszórjuk.
Készülhet piskótatészta kukoricalisztből is ( a tojás-cukor-liszt arány ugyanaz), de keverjünk hozzá egy késhegynyi sütőport vagy szódabikarbónát és reszelt citromhéjat.

• Omlós linzertészták. — Különböző aprósütemények, kiflik, szeletek, pogácsák stb. készíthetők belőle. A receptarány többnyire a következő: 30 dkg liszt, 20 dkg vaj (átszámítva margarin), 10 dkg cukor, 1 tojás, 2 kanál tejföl, egy kevés citromlé (v. rum), egy mokkáskanál szódabikarbóna. — Az összetétel variálható. Készülhet pl. több vajjal v.margarinnal, a liszt egy része pótolható darált dióval, tehetünk bele több vagy kevesebb cukrot, egész tojás helyett tojássárgáját, tejföl helyett még egy egész tojást stb.

(Befejezés következik: válogatott jótanácsok)

Illusztráció: a legegyszerűbb hidegszendvics - a zsíroskenyér * Fotó: Boros Ernő

1 megjegyzés:

AZH - photographer in írta...

Komplett szakácskönyv kerekedik :-)